Knihovna je kulturní místo, „obývací pokoj města“, který k sobě přitahuje pozornost a generuje život a události. Základním principem našeho architektonického přístupu je zachování charakteristické podstaty řešených staveb a přidání nových funkčních prvků dle potřeby programu do míst, kde je to dispozičně i hodnotově možné. „Chrám peněz“ proměňujeme ve „chrám vědění“ tak, aby jednotlivé vrstvy paměti spolu koexistovaly ve výsledné synergii.
Součástí nového řešení je přístavba komunikační věže ke stávajícímu schodišti. Jedná se o provozně technické řešení, které pomocí výtahu propojuje veškerá podlaží obou budov a díky kterému jsou řešené stavby č.p.2, č.p.3 i vnitroblok navzájem bezbariérově přístupné, včetně prostorů v č.p.1. Knižní výtah, který propojuje depozitář v suterénu s pracovišti výpůjční služby, která jsou v jednotlivých podlažích, je vzhledem k památkovému charakteru stavby a vzhledem k minimalizaci stavebních zásahů přisazen k fasádě do vnitrobloku.
Z hlediska městského prostoru je důležitá prostupnost stavbami v úrovni parteru, tak aby došlo ke vzájemnému propojení veřejných prostranství hlavního náměstí T. G. M. a nově navrženého vnitrobloku, který by se měl stát novým veřejným prostorem, zahradou v centru města s novostavbou moderní eliptické literární kavárny.
Jiří Krejčík, Michal Krejčík, Tereza Novosadová, Pavel Chudý, Katuše Krejčíková
Studie 2024.